See fonoliitti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phonolite"
},
"expansion": "English phonolite",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-iitti"
},
"expansion": "-iitti",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English phonolite). Contains the suffix -iitti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fonoliitti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliititta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fonoliitti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fonoliitti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fonolii",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -iitti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Minerals",
"orig": "fi:Minerals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Rocks",
"orig": "fi:Rocks",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"phonolite"
],
"id": "en-fonoliitti-fi-noun-zF-p0NOM",
"links": [
[
"mineralogy",
"mineralogy"
],
[
"phonolite",
"phonolite"
]
],
"raw_glosses": [
"(mineralogy) phonolite"
],
"topics": [
"chemistry",
"geography",
"geology",
"mineralogy",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfonoˌliːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞no̞ˌliːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-iːtːi"
}
],
"word": "fonoliitti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phonolite"
},
"expansion": "English phonolite",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-iitti"
},
"expansion": "-iitti",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English phonolite). Contains the suffix -iitti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fonoliitti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliititta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliittinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliittinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliiteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonoliitittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliiteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliiteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonoliitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonoliitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fonoliitti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fonoliitti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fonolii",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -iitti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːtːi",
"Rhymes:Finnish/iːtːi/4 syllables",
"fi:Minerals",
"fi:Rocks"
],
"glosses": [
"phonolite"
],
"links": [
[
"mineralogy",
"mineralogy"
],
[
"phonolite",
"phonolite"
]
],
"raw_glosses": [
"(mineralogy) phonolite"
],
"topics": [
"chemistry",
"geography",
"geology",
"mineralogy",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfonoˌliːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞no̞ˌliːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-iːtːi"
}
],
"word": "fonoliitti"
}
Download raw JSONL data for fonoliitti meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.